Ignațiev a subliniat că "în condițiile unei stări de criză a procesului de negociere, doar eforturile comune pot conduce la un rezultat", transmite infotag.md. Ignațiev a exprimat speranța că "se va reuși să se acorde dinamică reglementării și să se găsească formulele care vor ajuta la îmbunătățirea vieții oamenilor și la rezolvarea problemelor existente în prezent".
Conform unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe al regiunii, reprezentantul Tiraspolului "a confirmat disponibilitatea părții transnistrene de a organiza o nouă întâlnire a reprezentanților politici pentru a discuta problemele actuale". Potrivit acestuia, "accentul poate fi pus pe propunerea transmisă anterior Președintelui în exercițiu al OSCE de către Transnistria privind cooperarea economică fără bariere între PMR și RM".
Părțile au discutat, de asemenea, proiecte în domeniul ecologiei Nistrului și modernizarea podului din zona satelor Bâcioc și Gura-Bâcului; problemele educaționale; deblocarea funcționării Punctelor de înregistrare a vehiculelor din Tiraspol și Rîbnița; colaborarea pe linie de aplicare a legii; posibilitatea semnării unui proiect de acord privind protecția socială a copiilor. Ignațiev a atras "o atenție deosebită asupra unei serii întregi de declarații provocatoare și destructive ale reprezentanților Moldovei, solicitând o reacție corespunzătoare din partea OSCE".





