Dvoiurodnaia sestra președintelui Maia Sandu, Anastasia Taburcanu, care ocupă funcția de purtător de cuvânt, a anunțat că părăsește întreprinderea de stat MoldATSA. De asemenea, ea a comunicat că va restitui toate sumele primite sub formă de bonusuri și suplimente la salariu pentru întreaga perioadă în care a activat în această instituție.
„Astăzi am scris o cerere de demisie din MoldATSA. Voi restitui sumele primite sub formă de bonusuri și suplimente la salariul de bază pentru întreaga perioadă în care am lucrat în această instituție”, a scris Taburcanu pe rețelele sociale.
Ea s-a scuzat și pentru consecințele care, potrivit ei, au apărut din cauza deciziilor sale.
„Îmi pare rău că din cauza acțiunilor și deciziilor mele personale au suferit oameni care nu au nicio legătură cu această situație”, a subliniat ea.
Amintim că, conform unei investigații realizate de RISE Moldova, în aproape un an de activitate la MoldATSA, Taburcanu a câștigat peste un milion de lei. Potrivit informațiilor furnizate de jurnaliști, salariul Taburcanu la MoldATSA în 2026 a fost de peste 120.000 de lei. „Aceasta este de opt ori mai mult decât salariul mediu pe economie și aproape de patru ori mai mult decât câștigă verișoara ei, șefa statului”, subliniază jurnaliștii.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.



