Ministrul finanțelor, Adrian Gavriliță, a răspuns la declarațiile ministrului sănătății, Emil Ceban, care a afirmat că creșterea TVA-ului va 'distruge sistemul de sănătate din Moldova'. Potrivit lui Gavriliță, reforma nu este destinată să dăuneze sistemului de sănătate, ci preconizează o redistribuire mai eficientă a resurselor.

Gavriliță a subliniat că ideea reformei nu a fost reducerea sprijinului pentru sector, ci utilizarea mai bine direcționată a fondurilor.

„Nu am avut niciodată intenția de a dăuna domeniului sănătății. Dimpotrivă. Am pornit de la premisa că, oferind beneficii tuturor fără excepție, avantajele nu ajung întotdeauna la cei care au cu adevărat nevoie. În același timp, fondurile trebuie să rămână în sistemul de sănătate. Ne-am așteptat ca colegii să poată redistribui sau să direcționeze aceste resurse mai eficient”, a declarat Gavriliță.

El a adăugat că, dacă în sistemul de sănătate nu consideră că un astfel de model este acceptabil sau nu sunt pregătiți să-l implementeze, Ministerul Finanțelor nu va insista asupra acestor modificări.

„Dacă nu există dorință sau posibilități, cu siguranță nu vom insista. Scopul nostru nu este în niciun caz să dăunăm sau să limităm accesul cetățenilor la servicii medicale și medicamente”, a subliniat ministrul finanțelor.

Anterior, pe 22 iunie, ministrul sănătății, Emil Ceban, a declarat că proiectul de politică bugetar-fiscală, care preconizează creșterea TVA-ului la medicamente, va 'distruge sistemul de sănătate din Moldova'.

Amintim că Ministerul Finanțelor a prezentat proiectul de politică bugetar-fiscală pentru anul 2027, care este în prezent supus consultărilor publice. Documentul preconizează reforma sistemului fiscal, introducerea unei cote zero pentru profitul reinvestit, returnarea automată a TVA-ului și reducerea numărului de taxe și beneficii. Una dintre inițiativele cheie este unificarea cotelor TVA și eliminarea unor cote reduse. Autoritățile susțin că sistemul actual de beneficii generează pierderi bugetare de peste 20 miliarde de lei pe an și creează dezechilibre fiscale.

Nemerenco, care a criticat pe 18 iunie proiectul ministerului, a avertizat că creșterea TVA-ului va duce la creșterea prețurilor la medicamente, va reduce accesul pacienților la tratamente și va crește povara asupra bugetului familial. Nemerenco a mai declarat că modificările vor afecta întregul sistem de sănătate — spitale, medicamente compensate și programe naționale, iar unele medicamente 'riscă să devină nerentabile și să dispară de pe piață'.

Fosta ministră a fost susținută de fosta deputată din partea PAS, Julia Dascălu, care a criticat de asemenea inițiativa. „Vrem în UE după regulile moldovenești? Rușine celor care propun astfel de inițiative. A meritat acest popor o astfel de povară? Sau dacă acesta este ultimul mandat, să fie deja potop? Se pare că ne așteaptă zile grele. Poate că am luat-o pe calea greșită?”, a scris ea.

Ministrul finanțelor, Adrian Gavriliță, a răspuns pe 18 iunie criticilor Alei Nemerenco. Gavriliță consideră că toate fondurile suplimentare pe care statul le va obține vor rămâne în sectorul sănătății.

Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.

Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.