Pe 30 iulie, urmează pronunțarea sentinței în dosarul care vizează foști membri ai Comitetului de Creditare al Băncii de Economii. Aceștia sunt acuzați de încălcarea acordării împrumuturilor.

Potrivit probatoriului, în perioada 2005–2012, fostul președinte al Băncii de Economii, Grigore Gacikevici, împreună cu alți patru membri ai Comitetului de Creditare, ar fi acordat credite neperformante mai multor agenți economici.

Împrumuturile ar fi fost oferite „cu încălcarea normelor interne și a principiilor de prudență bancară, în lipsa unei analize reale a capacității de rambursare, în baza unor dosare incomplete, în privința unor beneficiari insuficient verificați, fără stabilirea clară a surselor de rambursare, precum și în condițiile unor garanții insuficient evaluate sau monitorizate. Totodată, mijloacele financiare au fost utilizate, în unele cazuri, în alte scopuri decât cele declarate”, precizează procurorii anticorupție.

Prin aceste acțiuni, Banca de Economii a fost prejudiciată cu aproximativ 3 miliarde de lei. Acuzatorii au solicitat 15 ani de pușcărie pentru Gacikevici, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semiînchis. Ceilalți inculpați riscă câte 13 ani de închisoare. De asemenea, instanței i se solicită să îi priveze de dreptul de a ocupa funcții în domeniul bancar pe un termen de 5 ani, admiterea acțiunii civile și dispunerea încasării, în mod solidar, în beneficiul Băncii de Economii, a prejudiciului material cauzat.