Agenția Proprietății Publice (APP), în calitate de fondator al Î.S. „MoldATSA”, a dispus efectuarea unui control de către Comisia de cenzori a întreprinderii. Potrivit unui comunicat de presă emis de APP, se va verifica respectarea „cadrului normativ aplicabil în procesul de salarizare”. În cazul în care comisia va constata unele abateri, APP va insista asupra recuperării sumelor achitate nejustificat.
”Considerăm că informațiile și sesizările apărute recent în spațiul public, cu privire la nivelul de remunerare la Î.S. „MoldATSA”, trezesc preocupări firești și legitime ale cetățenilor. În acest sens, APP a solicitat noii conduceri a întreprinderii să analizeze politicile interne de salarizare și să asigure aplicarea acestora în deplină conformitate cu legislația și cu principiile unei gestionări responsabile a resurselor financiare”, se menționează în mesaj.
Instituția mai precizează că stabilirea salariilor la Moldatsa ține de competența conducerii executive a acesteia: ”Fondatorul nu aprobă salariile individuale ale angajaților și nu intervine în activitatea operațională a întreprinderii. APP monitorizează indicatorii generali de activitate, inclusiv nivelul salariului mediu, la fel cum procedează în raport cu toate întreprinderile de stat și societățile comerciale în care statul este fondator sau acționar”.
APP a trimis solicitare și către comisiile de cenzori din cadrul altor 21 de societăți cu capital de stat, cu privire la necesitatea analizei modului de gestionare a resurselor financiare, inclusiv pentru salarizarea angajaților.
Amintim că întreprinderea de stat MoldATSA se află în centrul unui scandal după ce o investigație a Ziarului de Gardă a arătat că directorul instituției, Dumitru Vangheli, ar fi inclus în CV informații neconforme cu realitatea privind studiile și experiența sa profesională în Canada. În urma dezvăluirilor, Agenția Proprietății Publice l-a demis din funcție începând cu 22 iunie.
Totodată, o investigație RISE Moldova a relevat că Anastasia Taburceanu, purtătoare de cuvânt la MoldATSA și verișoara președintei Maia Sandu, a încasat peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate, salariul său lunar depășind 120.000 de lei în 2026.
EXCLUSIV! Cum a fost angajată Anastasia Taburceanu la Moldatsa





