Potrivit lui Kostiuk, adoptarea acestui proiect de lege va paraliza complet sistemul de drept, deoarece mulți angajați sunt dispuși să renunțe la serviciu, scrie infotag.md. „Asta înseamnă că va paraliza și activitatea statului în general. Ne vom trezi într-o zi fără polițiști, pompieri, grăniceri…”, a declarat Kostiuk, adăugând că un astfel de „experiment” al autorităților „va privi ultima speranță de democrație”. De asemenea, politicianul consideră că aceasta va reprezenta un semnal negativ pentru diasporă în ceea ce privește o posibilă întoarcere în țară. „Facem apel la autorități să renunțe la aceste decizii rușinoase și să se ocupe de proiectele de investiții, așa cum au promis atunci când au aprobat guvernul Muntianu… În primul rând, asigurați dezvoltarea economică și creșterea salariilor pentru bugetari, iar apoi discutați despre alte probleme”, a spus el. Dacă autoritățile nu vor retrage proiectul de lege, „Democrația acasă” intenționează să organizeze „proteste de amploare” în „cel mai scurt timp”.