Se împlinesc 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate a Republicii Moldova. Acest act a deschis calea independenței și a dreptului cetățenilor de a-și decide singuri viitorul. Cu această ocazie, președintele Maia Sandu a publicat un mesaj pe rețelele de socializare, în care afirmă că parcursul european al țării își are rădăcinile în decizia din 1990.
Republica Moldova sărbătorește 36 de ani de la suveranitate. Maia Sandu: „Avem obligația să păzim independența și pacea prin integrarea europeană” - VIDEO
Se împlinesc 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate a Republicii Moldova. Președintele Maia Sandu a publicat un mesaj pe rețelele de socializare, subliniind că parcursul european al țării își are rădăcinile în decizia din 1990.

Mai multe din Politică
1
Politică
Costiuc amenință cu proteste din cauza proiectului privind vârsta de pensionare a militarilor
6 min
2
Politică
Kostiuk despre reforma pensiilor pentru angajații din structuri: Riscul de a rămâne fără polițiști și pompieri
7 min



