În contextul temperaturilor ridicate și al nivelului crescut de umiditate, Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) a venit cu un șir de măsuri de protecție, recomandate pentru a preveni efectele negative ale căldurii asupra sănătății.
Potrivit comunicatului ANSP, atunci când temperaturile ridicate sunt însoțite de o umiditate de 70–80%, organismul resimte căldura mult mai intens. Motivul este că transpirația se evaporă mai greu, iar corpul își pierde capacitatea de a se răci eficient. „În aceste condiții, riscul de deshidratare, epuizare termică și agravare a unor afecțiuni cronice crește semnificativ”, avertizează Agenția.
O atenție deosebită protecției trebuie să acorde persoanele vârstnice, pacienții cu boli cardiovasculare, diabet sau afecțiuni respiratorii, femeile însărcinate, copiii mici și persoanele care lucrează în aer liber, subliniază ANSP.
Dacă apare confuzie, dificultăți severe de respirație, pierderea cunoștinței, dureri în piept sau imposibilitatea de a consuma lichide, solicitați imediat ajutor medical.
Sursa: Organizația Mondială a Sănătății Citește și Temperaturile ridicate se mențin în R. Moldova: în unele raioane se așteaptă averse Nou Social





