Le Figaro informează că, pe 24 iunie, Ministerul Sănătății din Franța a comunicat că un medic, care s-a întors dintr-o călătorie umanitară în Congo, a avut un rezultat pozitiv la testul pentru virusul Ebola. Acesta reprezintă primul caz înregistrat în Franța în timpul actualei epidemii și, în general, în istoria recentă. În 2014, Franța a tratat doi pacienți bolnavi, dar aceștia au fost diagnosticați în afara țării. Medicii au plasat medicul în carantină, iar autoritățile sanitare investighează persoanele cu care acesta a intrat în contact. Riscurile generale pentru sănătatea publică sunt considerate nesemnificative. În Congo, în timpul epidemiei, au fost raportate peste 1.000 de cazuri de îmbolnăvire, dintre care 267 au fost fatale. Organizația Mondială a Sănătății afirmă că acesta este cel mai mare număr de cazuri confirmate în prima lună, comparativ cu epidemii anterioare.