Un medic care a revenit dintr-o misiune umanitară în Republica Democratică Congo a fost testat pozitiv cu virusul Ebola. Este primul caz înregistrat în Franța, a anunțat miercuri Ministerul francez al Sănătății. Pacientul este izolat, în prezent, iar autoritățile procedează la depistarea contactelor, anunță ministerul, care subliniază că riscul la adresa populației europene este, în general, slab, relatează AFP și Reuters, citate de News.ro.

Epidemia de Ebola din RDC – 1.000 de persoane infectate și 267 de morți – a înregistrat cel mai mare număr de cazuri confirmate în prima lună dintre toate epidemiile acestei boli, a anunțat Organizația Mondială a Sănătății (OMS). Ministerul Sănătății, contactat de AFP, a precizat că acest prim caz a fost identificat în Franța. Situația este urmărită „foarte îndeaproape” de către premierul Sebastien Lecornu, potrivit ministerului.

Este prima oară când un caz de Ebola este diagnosticat în Franța. În 2014, în timpul unei epidemii majore de Ebola în Africa de Vest, doi pacienți au fost primiți pe teritoriul francez, însă după ce au fost diagnosticați în străinătate. Câteva cazuri au fost depistate, atunci, pe teritoriul Statelor Unite și Regatului Unit. În actualul caz, RDC, de unde s-a întors medicul diagnosticat, este afectată de o epidemie importantă a acestei boli, care constă într-o febră hemoragică adesea mortală.

Cazul francez este primul identificat în afara continentului african în această epidemie, care afectează de asemenea Uganda și care implică o tulpină rară – Bundibugyo – împotriva căreia nu există nici vaccin și nici vreun tratament specific. Experți în sănătate publică apreciază că riscul răspândirii epidemiei în lume rămâne slab, din cauza caracterului relativ puțin contagios al virusului Ebola. „Centrul European de Prevenție și Controlul Bolilor (ECDC) a apreciat drept slab riscul unei infecții a rezidenților europeni și călătorilor care se duc în zona de circulație activă și drept foarte slab la adresa populației generale europene”, amintește Ministerul francez al Sănătății. „Toate măsurile de precauție, și anume izolarea pacientului, au fost luate imediat ce a sosit pe teritoriul național prin transferul la un spital în condiții securizate, cu scopul evitării oricărui risc de contaminare”, a mai spus ministerul.

O anchetă este în curs în vederea identificării unor eventuale cazuri de contact, care vor fi plasate în carantină la domiciliu pe o perioadă de 21 de zile. OMS anunța la jumătatea lui iunie că transmiterea epidemiei se accelera în RDC, în pofida unei consolidări a măsurilor de răspuns sanitar. Potrivit unor date oficiale s-au înregistrat 896 de cazuri, inclusiv 232 de decese, însă mulți experți consideră că amploarea este subestimată, având în vedere că epidemia lovește în regiuni foarte izolate.