Daniella Misail-Nikitin a precizat că proiectul de lege se află în etapa de consens și poate fi revizuit în timpul discuțiilor, conform realitatea.md. "Acesta este un proces actual, adaptat la condițiile și provocările actuale. Proiectul de lege este în prezent în faza de elaborare. Vor fi aduse îmbunătățiri. În acest moment, se discută despre menținerea stagiului general de muncă de 25 de ani, iar pentru prima dată se introduce o condiție de vârstă pentru exercitarea dreptului la pensie. Este vorba despre 45 de ani, iar proiectul prevede predictibilitate: creșterea vârstei de pensionare se va face treptat, pe parcursul a zece ani", a explicat ministrul de interne.
Ministrul a mai subliniat că pentru anumite structuri cu statut special, în special cele asociate cu riscuri ridicate, vor exista excepții — acestea nu vor fi supuse creșterii treptate a vârstei de pensionare. "Proiectul conține și excepții — este vorba despre instituțiile cu destinație specială. Pentru acestea, pragul de 45 de ani va rămâne neschimbat, sau aceste categorii vor fi complet excluse de la creșterea treptată. În plus, sunt prevăzute simplificări ale procedurii de menținere în serviciu pentru cei care au îndeplinit deja toate cele trei condiții pentru pensionare. De asemenea, se propune posibilitatea de a continua activitatea și după atingerea limitei de vârstă actuale — 50 de ani pentru subofițeri și 55 de ani pentru ofițeri. Acest prag va fi crescut la 55 și 60 de ani, respectiv. Așa cum am menționat, proiectul se află în etapa de consens și poate fi ajustat", a adăugat Daniella Misail-Nikitin.
Conform noilor reglementări, stagiul minim pentru pensionare va crește de la actualele 12 ani și 6 luni la 20 de ani. Sistemul de pensii pentru militari și funcționari publici cu statut special acoperă aproximativ 23.000 de beneficiari din șase ministere, inclusiv Ministerul de Interne, Ministerul Apărării, SIB, SPPS, NAȚ și Administrația Națională a Penitenciarelor.




