Parlamentul României, în ședința din 22 iunie, nu a susținut numirea noului guvern condus de candidatul la funcția de prim-ministru Adrian Veștea. Candidatul a prezentat deputaților programul guvernului și lista miniștrilor noului cabinet, dar a obținut sprijinul doar a 189 de aleși din cei 233 necesari, conform informațiilor din presa românească.
După ședință, Veștea a exprimat regretul că nu a primit o susținere mai largă. „Îmi pare rău că acest proiect nu s-a realizat. Aceasta înseamnă că perioada de incertitudine continuă”, a subliniat el după ședința parlamentului și a îndemnat următorii candidați să mențină un dialog cu toate forțele politice parlamentare.
Guvernul Veștea nu a fost susținut de deputații din AUR, care au părăsit ședința, exprimându-și nemulțumirea față de programul propus de candidat. De asemenea, un deputat din partea USR, Irineu Darău, l-a acuzat pe Veștea că intenționează să unească forțele antireformiste. Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că social-democrații nu vor vota pentru un guvern minoritar, dar dacă vor primi un mandat din partea președintelui, sunt pregătiți să își asume responsabilitatea pentru viitorul guvern.
Acum, președintele României, Nicolae Ciucă, trebuie să aleagă un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, care în termen de 10 zile să formeze o echipă și să obțină sprijinul partidelor parlamentare. Dacă parlamentul nu va susține nici acest candidat, legislativul ar putea fi dizolvat și ar putea fi anunțate alegeri anticipate în țară.
Reamintim că, pe 4 iunie, președintele României, Nicolae Ciucă, l-a propus pe consilierul său, deputatul din Parlamentul European Eugen Tomac, ca și candidat pentru funcția de prim-ministru. Totuși, Tomac a refuzat mandatul, neavând sprijinul partidelor parlamentare.
După aceasta, președintele României l-a propus ca și candidat pe reprezentantul Partidului Național Liberal, Adrian Veștea.





