Muntianu a exprimat condoleanțe familiilor lui Mihail Kiriyak și Nicolae Dragan, precum și colegilor din Ministerul Afacerilor Interne, transmite tv8.md. "Vreau să îmi exprim profunda tristețe pe care o simt în această dimineață în legătură cu tragedia care a avut loc în Sîngerei. Doi tineri polițiști din Republica Moldova, Kiriyak Mihail și Dragan Nicolae, au decedat în timpul îndeplinirii îndatoririlor de serviciu, protejând cetățenii și siguranța publică. Aceasta este o pierdere grea pentru familii, pentru colegii din Ministerul Afacerilor Interne și pentru întreaga societate", a declarat Muntianu. Aceasta este o pierdere grea pentru familii, pentru colegii din Ministerul Afacerilor Interne și pentru întreaga societate", a subliniat Muntianu. După aceea, el a cerut să se respecte memoria celor decedați printr-un moment de reculegere. În viitor, Muntianu a îndemnat instituția să minimizeze riscurile la care sunt expuși polițiștii în timpul patrulării. "Poziționarea vehiculului a făcut ca cei doi tineri să fie foarte vulnerabili la impact (...) Desigur, a fost și o coincidență tragică, dar cred că poziționarea vehiculului ar fi trebuit să fie mai sigură pentru a crea un obstacol artificial (...) Cred că trebuie să învățăm să minimizăm riscurile pentru colegii noștri", a subliniat Muntianu. Așa cum a precizat șefa Ministerului Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nikitin, familiilor celor doi polițiști decedați în accidentul din raionul Sîngerei li se vor plăti câte 1 milion de lei. Banii vor fi transferați prin intermediul Ministerului Afacerilor Interne și al Inspectoratului General al Poliției "în cel mai scurt timp".