Premierul Alexandru Munteanu și speakerul Igor Grosu au transmis mesaje cu ocazia Zilei Suveranității. Aceștia consideră că acum 36 de ani țara noastră a făcut un pas decisiv pentru a-și obține independența.

În opinia prim-ministrului, declararea suveranității a constituit momentul când Moldova a spus că vrea să își decidă viitorul și să hotărască direcția în care va merge țara.

„A fost momentul în care am spus că vrem să ne hotărâm singur viitorul și să construim un stat liber și democratic. Și astăzi, suveranitatea înseamnă același lucru. (...) Înseamnă instituții care lucrează pentru oameni, respect pentru lege, implicare și responsabilitate din partea fiecăruia dintre noi. Tot noi alegem și direcția în care mergem. Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova.

Nimeni nu ne poate impune această direcție și nimeni nu ne poate lua dreptul de a o urma. Uniunea Europeană este o comunitate a statelor suverane iar noi vrem să fim parte din ea. Vrem o țară mai puternică, mai sigură și mai prosperă. Suveranitatea nu aparține unui guvern și nici unei instituții. Ea aparține cetățenilor. De aceea, fiecare dintre noi contribuie zi de zi la viitorul Republicii Moldova prin muncă, prin implicare și prin grijă față de cei din jur”, a transmis șeful Guvernului.

La rândul său, șeful Legislativului Igor Grosu afirmă că ziua declarării suveranității a decis pentru totdeauna destinul Republicii Moldova, iar datorită acestei decizii astăzi țara își construiește drumul spre Uniunea Europeană.