Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj cu ocazia Zilei Suveranității. Șefa statului a afirmat că parcursul european al țării își are rădăcinile în decizia luată de moldoveni în 1990 de a se desprinde de regimul sovietic.

„Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate, pentru a-și decide singuri soarta. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat. Acest drum pe care suntem, drumul integrării europene, a început de la părinții și bunicii noștri, care pe 23 iunie 1990 au decis să se rupă de regimul sovietic”, a declarat Maia Sandu într-un mesaj video publicat pe rețelele sociale.

Președinta a menționat că suveranitatea și independența Republicii Moldova trebuie protejate, făcând referire și la războiul din Ucraina.

„Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea și independența noastră. Iar astăzi, regimul de la Kremlin vrea să distrugă prin bombe și prin crime suveranitatea Ucrainei. Avem obligația să păzim, să păstrăm suveranitatea, independența și pacea”, a spus șefa statului.

Potrivit Maiei Sandu, integrarea europeană este calea prin care Republica Moldova își poate consolida securitatea, democrația și suveranitatea.

„Și facem acest lucru prin procesul de integrare europeană. Pentru că doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță, vom putea proteja pacea, consolida democrația și suveranitatea”, a adăugat președinta.

Republica Moldova marchează astăzi 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate. Documentul, votat pe 23 iunie 1990 de deputații fostului Soviet Suprem al RSSM, a stabilit prioritatea legislației republicane asupra celei unionale și a reprezentat unul dintre pașii decisivi spre proclamarea independenței țării la 27 august 1991.