Răspunzând la întrebarea unui jurnalist al agenției germane de presă DPA, șefa statului a declarat că o astfel de evoluție a evenimentelor ar întări considerabil UE, scrie logos-pres.md. Declarația a fost făcută în cadrul unei conferințe de presă comune cu Antonio Costa și Ursula von der Leyen, în contextul întrebării despre a 10-a aniversare a referendumului privind Brexit. „Este o veste bună că britanicii doresc să revină în UE, deoarece Uniunea Europeană ar fi mai puternică cu Moldova, Ucraina și Regatul Unit”, a subliniat șefa statului. Maia Sandu a menționat, de asemenea, legăturile strânse dintre Chișinău și Londra, exprimând recunoștință pentru sprijinul constant oferit de guvernul britanic. „Am primit un sprijin foarte mare din partea prim-ministrului britanic, apreciem acest lucru și îl prețuim”, a adăugat președintele Republicii Moldova. Reamintim că prim-ministrul Regatului Unit, Keir Starmer, și-a dat demisia. Într-un mesaj special, el a anunțat și plecarea de la conducerea Partidului Laburist. Trebuie menționat că, potrivit unui nou raport al centrului „Regatul Unit într-o Europă în schimbare” (UKICE), publicat înaintea celei de-a zecea aniversări a referendumului privind apartenența la UE, economia acestei țări a pierdut între 2 și 6% din cauza Brexit, comparativ cu scenariul ipotetic al păstrării apartenenței la UE.
Maia Sandu: Uniunea Europeană ar fi mai puternică cu Moldova, Ucraina și Regatul Unit
Maia Sandu a declarat că Uniunea Europeană ar fi mai puternică cu Moldova, Ucraina și Regatul Unit, în cadrul unei conferințe de presă comune. De asemenea, a subliniat legăturile strânse dintre Chișinău și Londra și a exprimat recunoștință pentru sprijinul britanic.

Mai multe din Politică
1
Politică
Costiuc amenință cu proteste din cauza proiectului privind vârsta de pensionare a militarilor
1 min
2
Politică
Kostiuk despre reforma pensiilor pentru angajații din structuri: Riscul de a rămâne fără polițiști și pompieri
2 min


