Ministrul sănătății, Emil Ceban, a declarat că numărul locuitorilor din stânga Nistrului care beneficiază de serviciile sistemului național de sănătate este în continuă creștere. „Au cetățenie a Republicii Moldova, iar în ultima vreme acest număr a început să crească brusc. Acum avem 75.000 de cetățeni din regiunea transnistreană care folosesc activ acest drept”, a afirmat Emil Ceban. Ministrul a precizat că pacienții din regiunea transnistreană se înregistrează la medicii de familie și adesea primesc servicii medicale complexe și costisitoare. Printre cele mai solicitate se numără protezarea articulațiilor șoldului și genunchiului, operațiile de îndepărtare a cataractei, precum și alte intervenții chirurgicale de înaltă tehnologie. Potrivit lui Ceban, cele mai multe solicitări sunt înregistrate în zona Varnita, urmate de localitățile din apropierea orașelor Rîbnița și Rezina, precum și de unele localități din raionul Căușeni. Răspunzând la întrebarea dacă sistemul de sănătate al Moldovei va putea oferi asistență locuitorilor din regiune în cazul extinderii serviciului de urgență 112 pe stânga Nistrului, ministrul a răspuns afirmativ. El a subliniat că acest lucru este posibil, dar cu anumite condiții. „Desigur, da, dar trebuie să existe condiții: transportul trebuie să fie autorizat de Republica Moldova, trebuie să avem posibilitatea de a controla fluxul la vamă. În rest, este important de înțeles că sunt deserviți cei care plătesc contribuții și sunt asigurați, deoarece aceștia sunt banii care trebuie să acopere aceste servicii”, a spus ministrul sănătății. Conform datelor Agenției Serviciilor Publice, la 31 decembrie 2025, în Registrul de Stat al populației erau înregistrați 364.885 de locuitori din stânga Nistrului și municipiul Bender, dintre care 356.833 sunt cetățeni ai Republicii Moldova.
Locuitorii din stânga Nistrului se înregistrează activ la medicii de familie din Moldova
Ministrul sănătății, Emil Ceban, a declarat că numărul locuitorilor din stânga Nistrului care beneficiază de serviciile sistemului național de sănătate este în continuă creștere. În prezent, 75.000 de cetățeni din regiunea transnistreană folosesc acest drept.





