Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să primească voturile necesare pentru învestire. Cabinetul său de miniștri a primit doar 189 de voturi „pentru”, deși avea nevoie de minimum 233, susține HotNews.ro.
Potrivit anunțului oficial din plenul Parlamentului, făcut aproape de miezul nopții de luni spre marți, s-au înregistrat în total 212 voturi, dintre care 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”.
Guvernul Veștea avea nevoie de 233 de voturi „pentru”.
„Nu este întrunită majoritatea cerută de Constituție”, a fost anunțul din plenul Parlamentului, făcut de liberalul Vasile Blaga.
Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile.
În aceste condiții este așteptată următoarea decizie a președintelui Nicușor Dan.
Liderul PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, duminică după-amiază, după Congresul Extraordinar, că liberalii propun un acord politic încheiat pe șase luni între partidele politice, care să fie semnat inclusiv de PSD, pentru un guvern minoritar care să își asume răspunderea pe proiectele de reformă din PNRR ce nu au fost aprobate până în prezent, notează News.ro.
„Pentru a putea funcționa acest tip de guverne, este nevoie de un acord politic național în următoarele șase luni. Partidele semnatare să se angajeze că, indiferent cine va fi la guvernare, vor asuma câteva condiții de bază. Un astfel de pact național ar putea cuprinde următoarele aspecte. În primul rând, angajamentul oricărui guvern ca cel mai târziu, până la jumătatea lunii iulie, să-și asume răspunderea în Parlament pentru toate proiectele care înseamnă reforme din PNRR care nu au fost aprobate de către Parlament până în momentul de față”, a explicat Ilie Bolojan.
El a precizat că viitorul guvern trebuie să păstreze echilibrele bugetare și că indiferent ce guvern va fi se impune un comportament rațional, care să păstreze deficitul bugetar în limitele convenite deja.
„În condițiile în care partidele ar semna un astfel de pact național, sunt două ipoteze de lucru. Un guvern minoritar PSD cu partidele care vor dori în mod transparent să facă parte din acest guvern. O altă posibilitate ar fi un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Am discutat cu liderii USR și UDMR, există un acord de principiu pe care să-l propunem președintelui României”, a afirmat Ilie Bolojan.
El a precizat că dacă ar fi votat un guvern minoritar PSD, atunci PNL nu ar depune moțiune de cenzură până la finalul anului sau dacă va fi guvern minoritar PNL-USR-UDMR atunci acordul ar trebui să prevadă că PSD nu va depune moțiune de cenzură.
„Aceste soluții înseamnă că ar exista un guvern cu asumare transparentă, cu o susținere explicită a unor grupuri parlamentare, care ar evita tensiunile politice pe care le avem în momentul de față. Un guvern care este format în actualele condiții nu poate fi un guvern care să aibă un viitor în România în perioada următoare. Vom comunica această poziție inclusiv domnului președinte”, a adăugat Ilie Bolojan.
Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme partidele la consultări la Palatul Cotroceni pentru a desemna un nou premier.
Veștea susține că acceptase mandatul nu pentru funcția în sine, ci „pentru că țara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj”.
„Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran și îl respect. Nu am cerut această poziție pentru o funcție ci am acceptat-o pentru că țara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj. Asta rămâne valabil indiferent de rezultatul de azi”, a scris Adrian Veștea, luni seară târziu, într-o postare pe Facebook.
El a avertizat că absența unui Guvern cu puteri depline „ne costă deja prea mult”.
„47 de zile fără guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic”, a conchis Adrian Veștea.





