Vasile Costiuc anunță duminică protest în fața Parlamentului. Deputatul invită participanții la o manifestație „fără drapele de partid” și „fără demisia Guvernului”.
Manifestația are loc pe fundalul nemulțumirilor față de politica bugetar fiscală. Costiuc promite să ofere cetățenilor acces la microfon, pentru ca aceștia să își spună opinia despre proiect.
„A venit momentul în care poporul Republicii Moldova trebuie să iasă în stradă. Poporul Republicii Moldova este unicul care poate opri dezastrul economic care vine peste capul moldovenilor. Nu opoziția, nu politicienii de opoziție, doar poporul Republicii Moldova poate ieși civilizat în stradă, pentru a spune nu politicilor care urmează să aducă dezastru și devastare economică în buzunarele cetățenilor”, a transmis Costiuc.
Solicitați de Realitatea pentru reacție, reprezentanții Ministerului Finanțelor au precizat că vor reveni ulterior cu un comentariu cu referire la subiect.





