Deputatul din partea partidului „Acțiune și Solidaritate” (PAS) Radu Marian a recunoscut că a fost greșit, promovându-l pe Dumitru Vangheli la postul de director al întreprinderii MoldATSA, fără a verifica informațiile din CV-ul său. Așa cum a declarat Marian pe Facebook pe 24 iunie, el și actualul guvern vor învăța din această experiență.
„Da, instituțiile au comis o eroare, eu am comis o eroare, când nu am verificat suplimentar anumite informații din CV-ul directorului companiei MoldATSA. M-am concentrat mai mult pe analiza rezultatelor financiare ale companiei, care s-au îmbunătățit semnificativ. Dar nu mi-am schimbat valorile nici măcar pentru o secundă. Consider în continuare că oamenii, indiferent de funcțiile sau pozițiile lor, trebuie să fie corecți, iar minciuna este inacceptabilă”, a spus Marian.
În același timp, comentând un post mai vechi al său, în care critica fostul director al MoldATSA din 2021 pentru că și-a acordat un bonus de peste 350 de mii de lei, pe lângă salariul său lunar de 71 de mii de lei, el a subliniat că acestea sunt două „situații complet diferite”.
„Un lucru este să primești un bonus de 360 de mii de lei și să ai un salariu mare în timpul pandemiei, când avioanele nu zboară, compania suferă pierderi uriașe, iar numărul de controlori de trafic aerian este mic, iar salariile lor sunt mult mai mici. Cu totul altceva este când astăzi compania a înregistrat un profit record, s-au deschis noi rute de tranzit în spațiul aerian, ceea ce a crescut veniturile, iar salariile controlorilor de trafic aerian s-au dublat și sunt acum comparabile cu salariile directorului”, a spus Marian, subliniind totuși că „rezultatele financiare foarte bune nu justifică furnizarea de informații eronate în CV și salariile plătite nejustificat”. Marian a adăugat că angajații MoldATSA nu primesc bani din bugetul de stat.
„Vom învăța din această experiență. (…) Poate, spre deosebire de guvernele anterioare, noi recunoaștem greșelile și le corectăm”, a declarat deputatul.
Este de menționat că, cu o zi înainte, în cadrul emisiunii nokta, Marian a confirmat că el a propus candidatura lui Dumitru Vangheli pentru funcția de director al MoldATSA.
„Din discuțiile cu el, a fost clar că se pricepe în acest domeniu. De aceea, nu am avut suspiciuni că ar fi furnizat informații false”, a spus Marian.
Amintim că, anterior, publicația ZdG a publicat o investigație în care se afirmă că Vangheli, al cărui salariu ca director al MoldATSA ajunge la 110 mii de lei, a inclus în CV informații false. Se susține că el a obținut o licență de pilot la una dintre cele mai mari academii private de pilotaj din Canada și că, imediat după aceea, a lucrat timp de doi ani ca pilot pe zboruri comerciale pentru Air Canada. Cu toate acestea, conform informațiilor din publicație, acest lucru este fals — la Air Canada, jurnaliștii au fost informați că nu au înregistrări despre un astfel de angajat. De asemenea, conform datelor ZdG, informațiile despre obținerea licenței de pilot nu au fost confirmate.
În plus, jurnaliștii au descoperit că, fiind director interimar al MoldATSA în 2024, Vangheli a angajat o prietenă, oferindu-i funcția de coordonator al auditului intern cu un salariu de aproximativ 85 de mii de lei, iar ulterior a promovat-o într-o funcție de conducere. De asemenea, s-a dovedit că imediat după câștigarea concursului, el a făcut o donație partidului de guvernământ, iar, preluând conducerea întreprinderii, a crescut salariile. Iar în 2025, mai mulți șefi de departamente au declarat în declarațiile lor salarii de aproximativ 100 de mii de lei pe lună. Iar Vangheli însuși a primit diverse bonusuri și suplimente.
Vangheli a respins acuzațiile, afirmând că în CV-ul său a inclus doar informații adevărate și relevante.
Agenția de proprietate publică l-a suspendat pe Vangheli de la muncă și a inițiat o investigație. Deputatul Dinu Plângău a cerut ca Vangheli să restituie salariul și toate primele primite. Plângău a amenințat, de asemenea, că se va adresa poliției pentru a investiga circumstanțele angajării lui Vangheli.
În plus, publicația RISE Moldova a publicat pe 23 iunie o investigație conform căreia verișoara președintelui Sandu, Anastasia Taburcanu, a câștigat în decurs de un an de muncă la MoldATSA peste un milion de lei (120 de mii de lei pe lună). După apariția acestei informații, Taburcanu a anunțat că va părăsi MoldATSA și a declarat că va restitui toate suplimentele și plățile primite. Ea s-a scuzat, de asemenea, pentru consecințele deciziilor sale, afirmând că din cauza acestora „au suferit oameni care nu au nicio legătură cu această situație”.
Agenția de proprietate publică, după informațiile despre veniturile mari ale angajaților MoldATSA, a decis să efectueze o verificare a sistemului de plată a salariilor.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





