Cabinetul de miniștri, în cadrul unei ședințe desfășurate miercuri, a aprobat un proiect de lege care prevede măsuri pentru prevenirea și controlul răspândirii acestor organisme, informează ipn.md. Documentul prevede crearea unui listă națională a speciilor invazive străine — plante, animale sau alte organisme, care au fost introduse intenționat sau accidental și au început o răspândire necontrolată. După includerea în această listă, aceste specii vor fi supuse unui regim strict de restricții. Excepțiile vor fi posibile doar pentru cercetări științifice desfășurate în condiții izolate și pe baza unei autorizații emise de Agenția pentru Protecția Mediului. Potrivit Ministerului Mediului, va fi creată, de asemenea, o sistem național de monitorizare pentru identificarea timpurie a speciilor invazive. Acesta va permite urmărirea apariției și răspândirii lor pe teritoriul țării și luarea de măsuri înainte ca efectele asupra ecosistemelor să devină greu de controlat. În plus, proiectul de lege prevede introducerea controlului la frontieră și verificărilor la importul anumitor categorii de bunuri care ar putea facilita pătrunderea speciilor invazive. În cazul identificării acestor organisme, autoritățile vor putea aplica măsuri de distrugere, izolare sau restricționare a răspândirii. Ministerul subliniază că, datorită acestei legi, Moldova își întărește capacitatea de a proteja biodiversitatea, ecosistemele naturale și sănătatea populației.