Tragedia, care a șocat întreaga țară, a avut loc pe 23 iunie în satul Grigorovca, raionul Sîngerei. Doi polițiști au decedat pe loc, după ce un automobil Volkswagen i-a lovit. Șoferul, conform datelor preliminare, ar fi adormit la volan. Despre aceasta a declarat, în cadrul unei anchete, șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțanu, transmite unimedia.info cu referire la tvn.md. "Este dureros și, din păcate, este ceva ce afectează atât societatea, cât și întregul personal al poliției, pentru că sunt colegii noștri. Când ne confruntăm cu astfel de situații tragice, trebuie să continuăm să avem grijă și de familii. Șoferul automobilului care a provocat accidentul, judecând după ceea ce vedem și după înregistrările video preliminare, a adormit la volan, iar el însuși recunoaște că a adormit la volan și a pierdut controlul asupra vehiculului, rezultând în accidentarea polițiștilor care, în acel moment, tocmai efectuau o constatare a unei contravenții", a declarat șeful IGP, Viorel Cernăuțanu. Potrivit unei martore la accident, când ambulanța a sosit la fața locului, polițiștii erau încă în viață. "Eram acasă, am auzit un 'bang'. Am crezut că soțul meu face ceva, dar era un accident. Am deschis poarta, am ieșit și am văzut un polițist întins pe jos fără un picior și un alt bărbat lângă el. Amândoi erau încă în viață. Șoferul din mașina albastră nu l-am văzut. Ambulanța a sosit foarte repede, practic în câteva secunde. Nu m-am apropiat, am crezut că poate e nevoie de ajutor. Dar am văzut deja acolo mulți oameni. Au spus că șoferul a adormit la volan", a povestit femeia. Unul dintre polițiști avea 26 de ani și era originar din raionul Glodeni. Celălalt polițist era din raionul Drochia, având o soție și un copil de un an.
Unul dintre polițiștii decedați în accident avea un copil de un an
O tragedie a avut loc pe 23 iunie în satul Grigorovca, raionul Sîngerei, unde doi polițiști au murit după ce au fost loviți de un automobil Volkswagen. Conform primelor informații, șoferul ar fi adormit la volan.




