Alexandru Munteanu consideră că modul în care a fost poziționată mașina de serviciu pe acostament a făcut vulnerabili polițiștii din Sîngerei. Șeful Guvernului a îndemnat funcționarii din cadrul sistemului Afacerilor Interne să învețe din experiența internațională, pentru a minimiza riscurile în viitor.

Potrivit oficialului, dacă vehiculul ar fi fost parcat altfel, „șocul era mai mult amortizat”. Munteanu susține că un alt automobil, parcat alături putea diminua impactul.

„Mi se pare că trebuie să învățăm din așa tragedii. Am comparat cu ce se întâmplă în alte țări, mai ales pe timpul iernii, poleiului. Rutina acolo este ca cineva din Poliție să urmărească traficul. Însă și poziționarea mașinii mi s-a părut puțin… i-a făcut pe doi tineri foarte vulnerabili la șoc.

Sigur că a fost vorba și o coincidență tragică, dar cred că poziționarea mașinii ar fi putut să fie puțin mai precaută. Să fie un obstacol artificial, o altă mașină. Eu chiar m-am gândit, într-un fel mașina putea să fie întoarsă. Înțeleg că băieții stăteau la capota din spate și pregăteau un proces verbal. Evident că erau ocupați cu altceva, ceea ce i-a făcut foarte vulnerabili. Dacă mașina era întoarsă, oricum șocul era mai mult amortizat. Ceea ce vreau să spun, aveți experți, există experiența internațională și cred că trebuie să învățăm, să minimizăm riscurile pentru colegii noștri”, a transmis premierul.

Ofițerii Mihail Chiriac și Nicolae Dragan au fost spulberați de o mașină, când se aflau pe acostament și documentau o contravenție, în apropiere de localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei. Polițiștii au fost transportați în stare extrem de gravă la spital, unde s-au stins din viață.

Guvernul a decis că familiile lor vor primi ajutor în valoare de câte un milion de lei. Banii se vor aloca din Fondul de Rezervă.