Conform datelor instituției, incidentul s-a petrecut în jurul orei 20:45. Patru minori se aflau la bălăceală într-o zonă de recreere special amenajată. La un moment dat, copiii au ieșit la mal, dar unul dintre băieți a decis să se întoarcă în lac și a intrat în apă adâncă, unde a început să se înece, transmite rupor.md. Salvatorii au reacționat la timp: l-au scos din apă și i-au acordat primul ajutor la mal. Apoi, victima a fost predată echipei de ambulanță sosite. Copilul a fost transportat la Spitalul Clinic de Copii „Valentin Ignatenco” pentru un control medical. În prezent, starea sa este satisfăcătoare, nefiind în pericol de moarte. În legătură cu cele întâmplate, IGSU îndeamnă părinții și adulții să supravegheze cu atenție copiii și să le interzică strict să meargă la bălți singuri. Conform salvatorilor, de la începutul anului 2026, în Moldova au fost salvați de la înec cinci oameni, inclusiv un minor, însă 24 de persoane au decedat. În orice situații periculoase, cetățenii sunt rugați să sune imediat la serviciul de urgență 112.