Președintele Maia Sandu a subliniat că regiunea Transnistria este parte a Republicii Moldova și este inclusă în toate discuțiile referitoare la viitorul european al țării, transmite moldpres.md. Șefa statului a menționat că una dintre problemele principale legate de regiunea Transnistria rămâne prezența ilegală a trupelor ruse pe teritoriul Republicii Moldova. Potrivit acesteia, această problemă este constant ridicată atât de Chișinău, cât și de partenerii europeni. "Regiunea Transnistria este parte a Republicii Moldova, desigur, discutăm și despre regiunea Transnistria. Cea mai mare problemă este prezența ilegală a trupelor ruse. Desigur, de fiecare dată ridicăm această temă, iar ei o ridică. Sperăm că împreună vom putea rezolva această problemă", a declarat Maia Sandu în cadrul emisiunii 'Pro TV Chișinău'. Președintele a subliniat că, în cazul unor posibile negocieri pentru încheierea războiului din Ucraina, Uniunea Europeană ar putea lua în considerare și problema transnistreană, inclusiv retragerea pașnică a militarilor ruși din regiune. Maia Sandu a atras atenția și asupra cazurilor de reținere a cetățenilor moldoveni pe malul stâng al Nistrului, care, conform spuselor sale, sunt privați de libertate fără motive legale. Președintele a afirmat că autoritățile încearcă să regleze aceste situații în cadrul dialogului dintre Chișinău și Tiraspol, cu sprijinul OSCE. "Uneori reușim, uneori nu. În prezent, există câțiva oameni, eliberarea cărora nu o putem obține, dar guvernul va continua să depună eforturi", a subliniat șefa statului.
Sandu: Retragerea trupelor ruse din Transnistria - prioritate în dialogul cu partenerii din UE
Președintele Maia Sandu a subliniat că regiunea Transnistria este parte a Republicii Moldova și este inclusă în toate discuțiile referitoare la viitorul european al țării. Una dintre problemele principale rămâne prezența ilegală a trupelor ruse pe teritoriul Moldovei.




