Locuitorii comunei Koshnița din raionul Dubăsari au ieșit la protest, după ce lucrările în cariera de nisip au fost reluate, în ciuda faptului că localnicii s-au pronunțat împotriva acestora la referendum, informează TV8.
Participanții la acțiune sunt nemulțumiți că lucrările în carieră au continuat, deși o mare parte dintre locuitorii care au participat la referendum s-au exprimat împotriva transferului terenurilor agricole pentru extragerea resurselor minerale.
Protestatarii au cerut respectarea alegerii locuitorilor din sat și luarea în considerare a rezultatelor referendumului.
Anterior, pe 21 iunie, locuitorii comunei Koshnița din raionul Dubăsari s-au opus transferului terenurilor agricole pentru extragerea resurselor minerale. Conform datelor preliminare ale referendumului local, peste 95% dintre participanți au susținut interdicția. Acest lucru a fost comunicat de Comisia Electorală Centrală (CEC).
Echipa NewsMaker a vizitat Koshnița și a discutat cu localnicii, majoritatea dintre ei considerând că „pământul nu trebuie atins”. Așa cum a relatat viceprimarul comunei, Alexei Gafele, amenajarea carierei de nisip a început fără acordul autorităților locale, iar lucrările au fost oprite doar după reacția locuitorilor și intervenția serviciilor ecologice.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și este chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





