Inspecția pentru protecția mediului a sesizat poliția din Dubăsari din cauza situației de la cariera de nisip din comuna Koshnița, unde compania Bond Cons desfășoară lucrări. Autoritatea consideră că firma nu are temei legal pentru a continua activitățile de extracție a resurselor minerale, după ce instanța a suspendat decizia consiliului local de a schimba destinația terenurilor.
Potrivit informațiilor furnizate de inspecție, în urma unei verificări neplanificate efectuate pe 3 aprilie la zăcământul "Koshnița II", inspectorii au descoperit mai multe încălcări. Autoritatea a stabilit că firma desfășura activități de extracție a resurselor minerale pe terenuri destinate agriculturii, care nu au fost oficial transformate în terenuri pentru activități miniere.
În aceeași zi, Inspecția pentru protecția mediului a decis să suspende lucrările la zăcământ până când destinația acestor terenuri nu va fi oficial modificată.
Ulterior, pe 19 mai, consiliul comunei Koshnița a aprobat schimbarea categoriei de destinație a acestor terenuri, ceea ce permitea extragerea resurselor minerale. Totuși, pe 18 iunie, Judecătoria Criuleni a suspendat această decizie a consiliului local.
„Astfel, începând cu 18 iunie 2026, compania Bond Cons nu îndeplinește condițiile pentru reluarea lucrărilor la zăcământul "Koshnița II", au subliniat reprezentanții inspecției.
În acest context, autoritatea a sesizat poliția din Dubăsari, deoarece compania a ignorat cerința de a opri lucrările.
Anterior, pe 24 iunie, locuitorii comunei Koshnița din raionul Dubăsari au ieșit la protest, după ce lucrările la cariera de nisip au fost reluate, în ciuda faptului că localnicii s-au exprimat împotriva acestora într-un referendum.
Reamintim că pe 21 iunie, locuitorii comunei Koshnița din raionul Dubăsari s-au opus transformării terenurilor agricole în terenuri pentru extracția resurselor minerale. Conform datelor preliminare ale referendumului local, peste 95% dintre participanți au susținut interdicția. Acest lucru a fost comunicat de Comisia Electorală Centrală (CEC).
Echipa NewsMaker a vizitat Koshnița și a discutat cu localnicii, majoritatea dintre ei considerând că „pământul nu trebuie atins”. Așa cum a relatat viceprimarul comunei, Alexei Gafel, amenajarea carierei de nisip a început fără acordul autorităților locale, iar lucrările au putut fi oprite doar după reacția locuitorilor și intervenția serviciilor ecologice.
Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.




