Potrivit Procuraturii Generale, pe caz a fost pornită o urmărire penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației de către persoana care conduce un mijloc de transport, transmite nordnews.md. Cei doi polițiști, în vârstă de 25 și 29 de ani, au fost loviți de un automobil la Grigorăuca, raionul Sângerei, în timp ce documentau o contravenție pe acostament, lângă mașina de serviciu staționată regulamentar. Ambii au suferit traumatisme grave și au fost transportați la spital, unde ulterior au decedat. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, șoferul a declarat că a adormit la volan înainte de impact. Între timp, Guvernul a aprobat un ajutor în mărime de două milioane de lei din Fondul de rezervă pentru familiile celor doi polițiști.
Procurorii solicită arestare preventivă de 30 de zile pentru șoferul care a ucis doi polițiști
Procuratura Generală a inițiat o urmărire penală pentru încălcarea regulilor de circulație. Cei doi polițiști, de 25 și 29 de ani, au fost loviți mortal în timp ce documentau o contravenție. Guvernul a aprobat un ajutor de două milioane de lei pentru familiile acestora.

Mai multe din Social
1
Social
Protestele fermierilor, cu incidente: Unii au blocat drumul, iar un alt participant a înjurat polițiștii
acum
3
Social
Poliția a raportat două incidente de încălcare a ordinii publice în protestele fermierilor
10 min

