Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, a anunțat că își va da demisia în următoarele săptămâni și că va declanșa organizarea de alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate. Liderul de la Belgrad nu a precizat data la care va renunța la funcție și nici momentul în care va dizolva Parlamentul, etapă necesară pentru convocarea scrutinului anticipat, informează tvrinfo.ro.

Mandatul lui Vučić ar fi trebuit să expire în vara anului viitor, însă decizia vine pe fondul presiunii generate de valul de proteste anticorupție care durează de mai multe luni.

Manifestațiile au izbucnit după prăbușirea acoperișului gării din Novi Sad, tragedie în urma căreia și-au pierdut viața 16 persoane. Protestatarii au acuzat corupția și neglijența autorităților, iar mișcarea s-a transformat într-una dintre cele mai ample mobilizări civice din Serbia din ultimii ani.

În urmă cu doar câteva zile, studenții au comemorat victimele accidentului și au cerut din nou organizarea de alegeri anticipate.

În discursul prin care și-a anunțat retragerea, Vučić a afirmat că va sprijini partidul aflat la guvernare în campania electorală, fără a preciza ce rol va avea după demisie.