Guvernul Moldovei a declarat că scopul proiectului de politică bugetar-fiscală pentru 2027 este de a crește veniturile populației și de a stimula dezvoltarea economică. Autoritățile au afirmat că „au ascultat” opiniile exprimate în spațiul public și vor revizui măsurile propuse. Despre aceasta au informat reprezentanții guvernului NewsMaker, după protestul împotriva pachetului de inițiative.

„Scopul politicii fiscale și al legii privind remunerarea muncii este de a contribui la creșterea veniturilor populației, atragerea de investiții și dezvoltarea economică. Am auzit diverse opinii și am ascultat oamenii. Am anunțat deja că luăm o pauză pentru a revizui politica fiscală și alte măsuri propuse. În perioada următoare, vom revizui propunerile și vom continua consultările ample pentru a găsi o soluție echitabilă și sustenabilă atât pentru cetățeni, cât și pentru afaceri”, au declarat oficialii guvernamentali.

Reamintim că, la Chișinău, pe 28 iunie, aproximativ 200 de persoane au ieșit la protest împotriva proiectului de politică bugetar-fiscală, care a avut loc în fața clădirii parlamentului. Despre aceasta a informat NewsMaker purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General al Poliției, Diana Fetco.

Inițial, acțiunea a fost anunțată de liderul partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc. Acesta a declarat că „protestul are un caracter apolitic” și a îndemnat toți cetățenii să se alăture. Ulterior, sprijinul pentru acțiune a fost exprimat de Partidul Socialiștilor și „Partidul Național”, iar Partidul Social-Democrat European (PSDE) a îndemnat susținătorii să participe la protest.

Menționăm că Ministerul Finanțelor a prezentat proiectul de politică bugetar-fiscală pentru 2027, care este în prezent în consultări publice. Documentul prevede reforma sistemului fiscal, introducerea unei cote zero pentru profitul reinvestit, returnarea automată a TVA-ului și reducerea numărului de taxe și impozite. Una dintre inițiativele cheie este unificarea cotelor de TVA și anularea unor cote reduse. Autoritățile susțin că sistemul actual de scutiri fiscale generează pierderi bugetare de peste 20 miliarde de lei pe an și creează dezechilibre fiscale.

Nemerenko, care a criticat pe 18 iunie proiectul ministerului, a avertizat că creșterea TVA-ului va duce la majorarea prețurilor la medicamente, va reduce accesul pacienților la tratamente și va crește povara asupra bugetului familial. Nemerenko a mai declarat că modificările vor afecta întregul sistem de sănătate — spitale, medicamente compensate și programe naționale, iar unele medicamente „riscă să devină nerentabile și să dispară de pe piață”.

Ministrul Finanțelor, Adrian Candu, a răspuns pe 18 iunie criticilor Alei Nemerenko. Candu consideră că toate fondurile suplimentare pe care statul le va obține vor rămâne în sectorul sănătății.

Pe 22 iunie, ministrul sănătății, Emil Ceban, a declarat că proiectul de politică bugetar-fiscală, care prevede creșterea TVA-ului la medicamente, „va distruge sistemul de sănătate al Moldovei”.

Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și este chiar plăcut.

Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.