Premierul Alexandru Muntianu a anunțat pe 24 iunie, în cadrul unei ședințe a cabinetului de miniștri, despre desființarea Corpului de Control — un organ care se subordonează direct lui și care are rolul de a urmări eficiența guvernului, evaluând și controlând deciziile luate de autorități. Premierul a explicat decizia sa, afirmând că organul "nu beneficiază de încrederea necesară pentru a-și îndeplini atribuțiile".
Potrivit lui Muntianu, ultimele verificări și evaluări ale activității Corpului de Control au arătat că acesta nu mai poate să-și îndeplinească sarcinile din cauza pierderii încrederii. "Standardele de profesionalism aici trebuie să fie mai ridicate decât oriunde. Funcțiile publice nu sunt privilegii, ci responsabilități. Și dacă încrederea este pierdută, atunci singura soluție corectă poate fi schimbarea", a subliniat Muntianu, adăugând că întregul corp de control a demisionat în această dimineață.
Este important de menționat că Corpul de Control este o unitate consultativă specializată în cadrul Cancelariei de Stat, subordonată direct prim-ministrului. Scopul său principal este de a asigura implementarea decretelor, monitorizarea eficienței miniștrilor și evaluarea activității organelor administrative centrale.
Șeful Corpului și consilierii sunt numiți și eliberați din funcție prin decizia personală a prim-ministrului.
Se știe că Corpul de Control a fost înființat în 2017, iar inițial ar fi trebuit să includă opt consilieri ai prim-ministrului. În prezent, acesta cuprinde doi consilieri — Angela Roșcov-Chofo și Vasile Bolduratu. Amândoi figurează în documentele Agenției Proprietății Publice ca membri ai Corpului din 2023, când prim-ministru era Dorin Recean.
Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în acest moment despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și este chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





