Deși datele inițiale sugerează că decesul ar fi putut surveni din cauze naturale, procuratura a dispus efectuarea unei autopsii pentru a stabili cu exactitate circumstanțele tragediei. Bărbatul, în vârstă de 49 de ani, a trăit în condiții de sărăcie și izolare socială într-un adăpost lipsit de confort minim, informează Rotalianul.

După incident, femeia a fost audiată de carabinieri în calitate de martor. Identitatea victimei a fost stabilită prin amprentele digitale. Acesta s-a dovedit a fi Serghei Samocraiinîi, născut în Republica Moldova pe 15 decembrie 1976, conform publicației Paese News.

Tragedia a avut loc în zona Monticello, în localitatea Camiliano, aproape de fosta carieră Rauzo. Potrivit informațiilor preliminare, prietena sa, cetățeană a României, le-a spus carabinierilor că dimineața bărbatul a rămas singur acasă, în timp ce ea era la muncă. La întoarcerea acasă, ea a descoperit că partenerul se simțea rău. Acesta a mâncat și s-a culcat pentru a se odihni.

La scurt timp, starea sa s-a deteriorat brusc. La fața locului au sosit carabinierii și medicii de la serviciul de urgență 118, însă nu au reușit să-l salveze — decesul a fost constatat. Medicii legiști, care au ajuns la locul incidentului, au presupus în urma examinării preliminare că decesul ar fi putut fi cauzat de o complicație medicală, adică să fi survenit din cauze naturale.

Cu toate acestea, procurorul de la judecătoria din Santa Maria Capua Vetere a dispus ridicarea corpului și trimiterea acestuia la Institutul de Medicină Legală din Caserta. Bărbatul locuia într-o clădire semi-dărăpănată la marginea localității. Locuința era un adăpost improvizat, cu acoperiș din plastic, uși și feronerie deteriorate. În casă nu existau electricitate, apă curentă și facilități sanitare.

Acesta nu era proprietarul locuinței și, conform informațiilor, locuia acolo cu permisiunea fostului proprietar, care între timp a decedat. Cetățeană română va primi temporar ajutor din partea serviciilor sociale ale administrației locale până la luarea unor decizii de către autoritățile competente.