Este vorba despre un incident la intersecția străzilor 31 August 1989 și Vasile Alexandri, unde mai mulți șoferi au ignorat semnele de circulație și au ieșit pe banda destinată bicicliștilor, separată prin stâlpi din plastic. Angajații poliției au descoperit încălcarea după ce în rețea au fost distribuite imagini relevante. "Încălcătorii au fost identificați și trași la răspundere administrativă. Pentru încălcările comise, șoferilor le-au fost aplicate amenzi pentru nerespectarea semnelor de circulație", se arată în comunicatul poliției. Conform articolului 240, punctul (1) din Codul contravențional al Republicii Moldova, nerespectarea de către șofer a cerințelor semnelor de circulație interzicătoare sau obligatorii atrage o amendă în valoare de la 10 la 12 unități convenționale (500–600 lei) cu aplicarea a două puncte de penalizare. La plata amenzii în termen de trei zile lucrătoare de la primirea procesului-verbal, contravenientul are dreptul să achite doar jumătate din sumă.