Incidentul a avut loc vineri, 19 iunie, în orașul Benderi. Conform datelor preliminare, fetița a ieșit ultima din troleibuz, iar în acel moment a suferit o rană. Ce anume a cauzat trauma — dacă a fost vorba de o strângere a ușilor sau de alte circumstanțe — nu este specificat în comunicatul oficial al autorităților regionale, scrie rupor.md. În prezent, fetița se află sub supravegherea medicilor într-un spital, unde primește toată asistența medicală necesară. La locul incidentului au intervenit angajații poliției locale. În acest moment, autoritățile de ordine publică investighează circumstanțele complete și cauzele exacte ale incidentului.