Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a interzis importul în Moldova a mai mult de 20 de tone de cartofi stricați și bolnavi. Originea cartofilor nu a fost precizată.

Conform informațiilor furnizate de ANSA pe 23 iunie, în timpul controlului oficial la frontieră, inspectorii au descoperit o partidă de cartofi cu o greutate de 21.250 kg, care nu respecta cerințele legislației naționale. În special, aceasta stipulează că „...cartoful trebuie să fie: întreg, sănătos (fără a fi afectat de putregai sau având modificări care îl fac impropriu consumului), curat, fără defecte externe sau interne care să influențeze aspectul general al produsului, calitatea și aspectul în ambalaj...”.

Ca urmare, ANSA a interzis importul în Moldova al acestei partide de cartofi. Produsele vor fi returnate expeditorului.

Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în acest moment despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.

Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.