Ministerul Sănătății din Italia a subliniat că, miercuri, numărul orașelor va crește la 16, transmite eurointegration.com.ua. În timpul 'alertei roșii' – cel mai înalt nivel de alertă – ministerul recomandă oamenilor să consume alimente ușoare, să rămână în interior în cele mai călduroase ore ale zilei și să se stropească cu apă rece.

În capitală, autoritatea de transport a recunoscut că bateriile noilor autobuze electrice urbane se descarcă înainte de finalizarea turei șoferilor din cauza utilizării mai intense a aerului condiționat. 'Organizăm activitatea transportului pentru a face față acestei călduri neobișnuite', se arată în declarația autorității de transport Atac.

De asemenea, s-a raportat că noaptea de luni spre marți a fost cea mai caldă din Franța în ultimii 79 de ani, de când se efectuează observații sistematice. Din cauza valului de căldură, sute de instituții de învățământ s-au închis temporar sau și-au modificat programul de lucru, iar programul feroviar este, de asemenea, ajustat în cele mai călduroase ore, din cauza influenței temperaturilor asupra infrastructurii.