Codul galben de caniculă pentru anumite zone ale țării este prelungit și pentru ziua de marți, 23 iunie, anunță Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu (AMM).

În zonele vizate, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33..+35°C.

„Se recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în intervalul orelor de vârf, consumul suficient de lichide și limitarea activităților fizice intense în aer liber”, comunică AMM.

În contextul condițiilor meteorologice prognozate, IGSU vine cu recomandări pentru populație:

Având în vedere temperaturile ridicate și uscăciunea vegetației, cetățenii sunt rugați să manifeste responsabilitate și să evite utilizarea focului deschis în apropierea terenurilor agricole, pădurilor, zonelor cu vegetație uscată și spațiilor de agrement, pentru prevenirea incendiilor.