Compozitorul și dirijorul Gheorghe Mustea, unul dintre cei mai cunoscuți muzicieni din Republica Moldova și Cetățean de Onoare al municipiului Chișinău, va fi omagiat cu ocazia împlinirii a 75 de ani.
În acest context, pe 28 iunie 2026, la ora 19:00, la Teatrul Verde din Chișinău va avea loc un concert aniversar organizat de Primăria Municipiului Chișinău. Evenimentul va avea acces liber și este destinat publicului larg.
Pe scenă vor evolua mai mulți invitați speciali, printre care interpreții Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cristina Scarlat și Cătălin Josan. De asemenea, vor participa formațiile AKORD, Catharsis și Brio Sonores, alături de artiștii Marin Gheraș și Tatiana Costiuc, precum și alți invitați din domeniul muzical.
Gheorghe Mustea s-a născut pe 1 mai 1951 în satul Mândrești, raionul Telenești. A absolvit Colegiul de Muzică „Ștefan Neaga” (flaut) și ulterior Conservatorul de Stat din Chișinău „Gavriil Musicescu”, specializându-se în flaut, compoziție și dirijat orchestră simfonică.
Din anul 1989, este prim-dirijor și director artistic al Orchestrei Simfonice Naționale a Companiei „Teleradio-Moldova”, înregistrând mii de opere din repertoriul național și universal.
Este autorul celebrei opere istorice „Alexandru Lăpușneanu” (prima operă istorică din Republica Moldova), al operei „Ștefan cel Mare”, precum și al numeroaselor simfonii, concerte, piese pentru copii și muzică de film.
Deține titlul de „Artist al Poporului” și este decorat cu cea mai înaltă distincție de stat, „Ordinul Republicii”.




