Rezultatele la examenele de clasa a IX-a vor fi anunțate pe 25 iulie. Dacă nu ai reușit să te prezinți la examene în sesiunea de bază sau dacă te gândești că ai putea să pici la vreo disciplină, nu-ți face griji – mai ai o șansă sau chiar două în sesiunile suplimentare. Prima va avea loc la începutul lunii iulie, iar a doua – în august.

Înainte de toate, trebuie să cunoști că la sesiunea suplimentară pot participa elevii care: # nu au obținut o notă de trecere – mai mare sau egală cu 5; # au fost eliminați pentru fraudă; # au lipsit de la examene din motive întemeiate; # nu au fost admiși în sesiunea generală.

În acest an, prima sesiune suplimentară va avea loc între 7 și 10 iulie. Orarul pe zile și discipline va fi publicat de Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare mai târziu. De asemenea, la fel cum s-a întâmplat și în anul 2024, vei avea posibilitatea să susții examenele și într-o a treia sesiune.

Regulile pentru desfășurarea examenelor în sesiunile suplimentare sunt similare cu cele din sesiunea de bază. Diferența constă în faptul că testele se susțin într-o altă instituție de învățământ, care va organiza sesiunea suplimentară pentru toți participanții din raionul sau municipiul tău.