Congresul Național al Memoriei, ediția a II-a, are loc la Palatul Republicii duminică, 28 iunie. Potrivit organizatorilor, ediția din acest an se desfășoară într-un context „cu o profundă semnificație istorică”, marcând 80 de ani de la foametea organizată din 1946-1947 și 85 de ani de la primul val al deportărilor sovietice din 1941.
UPDATE 13:23 „Istoria, pe lângă faptul că este o înșiruire de date și evenimente, înseamnă oameni, familii, destine. Istoria noastră poartă răni adânci. Anul acesta comemorăm 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste și 80 de ani de la foametea organizată din 1946-1947. Accentuez organizată, și nu așa cum încearcă unii să ne spună că a fost secetă. Nu este sat în R. Moldova în care să nu fi existat o familie deportată, nu există sat care să nu păstreze amintirea foametei. Aceste tragedii nu sunt doar statistici, sunt parte a memoriei colective a poporului nostru. Tocmai de aceea istoricii, colegii mei, au o misiune aparte – să studieze trecut și să transmită în continuare cultura memoriei (…). Parlamentul a auzit mesajul dumneavoastră și pot spune că avem deja o inițiativă legislativă și în curând o vom dezbate în prima lectură. Vorbim de proiectul prin care incriminăm negarea, contestarea în public, a foametei provocate de regimul totalitar comunist și continuăm procesul de consolidare al cadrului legal privind memoria victimelor represiunilor politice (…)





