«A sosit momentul ca poporul Moldovei să iasă în stradă. Numai poporul poate opri catastrofa economică care se apropie de fiecare dintre noi. Numai poporul moldovean poate spune civilizat «nu» politicii care distruge economia și golește buzunarele cetățenilor», a declarat Kostiuk într-un mesaj video publicat pe rețelele sociale, citat de omniapres.md. Politicianul a subliniat că în ultimele zile a avut numeroase întâlniri și consultări, inclusiv cu persoane din structurile de forță, care sunt îngrijorate de modificările propuse ce vizează mecanismul de pensionare. «Ne-am consultat cu multe persoane, începând cu organele de drept, angajați ai poliției, care sunt afectați, grăniceri, pompieri, cei care intenționează să iasă la pensie la 50 de ani. Am discutat mult cu lucrătorii din domeniul sănătății, am observat critici, inclusiv din partea ministrului», a spus Kostiuk. Politicianul consideră că doar prin presiunea din partea societății guvernul va fi obligat să renunțe la reforma criticată. «Aceasta este singura noastră șansă de a opri aceste modificări. Europenii nu au cerut asta. Această politică bugetar-fiscală a fost concepută de cei care au decis să bage mâna în buzunarele cetățenilor, pentru că lor înșiși le lipsește pentru «nepot»,» a declarat deputatul, făcând aluzie la scandalul cu plățile mari în MoldATSA pentru o rudă a Maiei Sandu. Vasilii Kostiuk a subliniat, de asemenea, că participanții trebuie să vină fără steaguri de partid — acțiunea este declarată civilă, nu politică. «Nu veniți să faceți politică pe durerea oamenilor. Lăsați culorile politice acasă! Ieșim ca cetățeni cu o cerere clară: suspendarea imediată a creșterii TVA-ului pentru toate bunurile de primă necesitate și servicii», a concluzionat el.