Premierul Regatului Unit, Keir Starmer, a anunțat luni, în timpul unei declarații în fața Downing Street 10, că va demisiona din funcție, relatează BBC.

El a anunțat un calendar privind demisia sa din funcția de prim-ministru. Starmer a afirmat că demisionează inclusiv din funcția de lider al Partidului Laburist și că l-a informat pe rege cu privire la decizia sa.

Starmer a mai declarat că întrebarea pe care și-o pune partidul său este dacă el este cel mai potrivit să-l conducă în următoarele alegeri generale.

El spune că a „auzit răspunsul” laburiștilor la această întrebare și că „acceptă acest răspuns cu demnitate”.

Fiecare decizie pe care spune că a luat-o a avut ca scop „punerea pe primul loc a țării pe care o iubesc”.

Oficialul britanic a precizat că a solicitat Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar pentru alegerile de la vârful partidului, perioada de depunere a candidaturilor urmând să înceapă pe 9 iulie, potrivit Sky News, transmite G4Media.

El a adăugat că va face tot ce-i stă în putință pentru a asigura o predare corespunzătoare a puterii și că îi va acorda succesorului său sprijinul său deplin.

Starmer a precizat că, după ce va părăsi „cea mai importantă funcție a țării”, își va dedica mai mult timp „celei mai importante sarcini”.

„Să fiu cel mai bun soț posibil pentru fantastica mea soție, Vic, care a fost un sprijin de nădejde alături de mine atât în momentele bune, cât și în cele grele”, a spus el, încercând să-și stăpânească emoțiile.

„Și să fiu cel mai bun tată posibil pentru copiii mei minunați, care sunt mândria și bucuria mea”, conchide el. El și-a îmbrățișat soția înainte de a se întoarce în interiorul Downing Street nr. 10.

Keir Starmer este al șaselea prim-ministru britanic care demisionează în ultimii 10 ani.