Rezerviștii Forțelor Armate vor participa la antrenamente de instruire în lunile iulie, septembrie și octombrie, anunță Ministerul Apărării. Antrenamentele au drept scop verificarea aptitudinilor rezerviștilor, precum și familiarizarea acestora cu tehnica, echipamentul și armamentul nou din dotarea Armatei Naționale.
Activitățile, cu durata de cinci zile, vor avea loc la diferite centre de instruire de pe întreg teritoriul țării. Rezerviștii selectați pentru participare vor fi invitați la Centrele Militar Teritoriale în baza ordinelor de chemare.
Primul exercițiu din acest an se va desfășura în perioada 13–17 iulie.
„În contextul unor cazuri semnalate în anii precedenți privind distribuirea unor ordine de chemare false, Ministerul Apărării îndeamnă cetățenii să verifice cu atenție autenticitatea documentelor primite și să contacteze, în caz de suspiciuni, Centrul Militar Teritorial de la locul de reședință”, atenționează Ministerul.
Ministerul Apărării menționează că astfel de exerciții au fost organizate și în anii precedenți „în conformitate cu prevederile Legii nr. 1244/2002 cu privire la rezerva Forțelor Armate, precum și Planului de instruire al Armatei Naționale pentru anul curent”.
În anul 2025, rezerviștii au participat la exerciții similare în lunile aprilie, mai și noiembrie.





