Autoritățile au comunicat că nu vor prelungi regimul de alertă, deoarece analiza riscurilor arată absența necesității de a menține un regim special în sectorul energetic, informează protv.md. Potrivit celor de la Centrul Național pentru Managementul Crizelor (CNMC), după anularea regimului va începe pregătirea unui raport complex despre măsurile adoptate și eficiența acestora. Documentul va fi publicat ulterior. În cadrul centrului s-a subliniat, de asemenea, că în prezent situația din sectorul energetic rămâne sub control constant din partea organelor competente, conform legislației în vigoare. Regimul special în sectorul energetic a fost declarat după deconectarea liniei electrice Isaccea – Vulcănești, una dintre cele mai importante pentru sistemul energetic al țării. Linia a fost scoasă din exploatare în seara zilei de 23 martie, după atacurile dronelor asupra obiectivelor de infrastructură din sudul Ucrainei. Aceasta a generat îngrijorări cu privire la stabilitatea alimentării cu energie și a necesitat introducerea unor măsuri speciale pentru gestionarea riscurilor în domeniu.
În Moldova a fost încheiat regimul de alertă în sectorul energetic
Autoritățile au anunțat că nu vor prelungi regimul de alertă, deoarece analiza riscurilor arată că nu este necesară menținerea acestuia în sectorul energetic. După anularea regimului, va începe pregătirea unui raport complex despre măsurile adoptate și eficiența acestora.





