Scrisoarea a fost semnată cu Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), transmite infotag.md. Vicepremierul a declarat acest lucru în cadrul unei emisiuni la compania publică Teleradio-Moldova, numind proiectul un pas care apropie Moldova de infrastructura europeană.

El a povestit că anunțul privind semnarea scrisorii cu BERD a fost făcut la o întâlnire ministerială la Bruxelles, organizată de comisarul pentru extindere, Marta Kos, comisarul pentru parteneriate internaționale, Josef Síkela, și comisarul pentru transporturi durabile, Apostolos Tzitzikostas. Uniunea Europeană intenționează să mobilizeze până la 2 miliarde de euro pentru investiții în infrastructura de transport, punctele de trecere a frontierei și simplificarea procedurilor comerciale în regiunea Mării Negre și în Caucazul de Sud.

„Avem nevoie de rute comerciale fiabile, iar Coridorul de transport Transcaspic a devenit exact această soluție”, a spus Kos, sugerând că comerțul pe această rută ar putea crește de cinci ori în următorii 15 ani. Pentru Republica Moldova, sarcina imediată constă în integrarea propriei rețele feroviare în sistemul feroviar european. Tronsonul Ungheni-Chișinău, extins până la aeroport, va deveni prima cale ferată electrificată din Moldova cu ecartament european. Pe acest traseu va fi eliminată schimbarea boghiurilor la frontieră.