Cum a stabilit ancheta, inculpata, care locuia în Tiraspol, făcea parte dintr-o grupare criminală organizată. Înșelătorii sunau cetățenii Moldovei sub pretextul că sunt angajați ai băncilor sau operatorilor de telefonie mobilă. Pentru a-i păcăli, ei foloseau cele mai diverse pretexte: de la trecerea la rețeaua 5G și actualizarea aplicațiilor, până la anularea "operațiunilor suspecte". Uneori, ei îi convingeau pe victime să instaleze prin WhatsApp programe care, de fapt, erau viruși, deschizând accesul la conturi, parole și coduri de autorizare. În total, între septembrie și octombrie 2025, gruparea a comis cel puțin 12 astfel de infracțiuni, provocând oamenilor un prejudiciu de peste 662.000 de lei, scrie rupor.md. Rolul fetei consta în a "transforma" banii furați în numerar. Pentru aceasta, ea venea zilnic din Tiraspol în Chișinău. Cardurile, SIM-urile, accesurile la conturi și instrucțiunile cu sumele exacte îi erau transmise prin ascunzători, Internet sau trimise cu șoferii de taxi. După ce retrăgea banii din diferite bancomate ale orașului, ea se întorcea în Tiraspol și îi dădea înapoi complicilor. Pentru această activitate, ea era plătită între 2% și 4% din sumele retrase, săptămânal. La ședința de judecată, inculpata și-a recunoscut pe deplin vina și s-a căit, motiv pentru care cazul ei a fost judecat în procedură simplificată. Pe lângă pedeapsa cu închisoarea de tip semi-închis, instanța i-a aplicat un amendă în valoare de 450.000 de lei (9.000 de unități convenționale) și i-a interzis timp de cinci ani să desfășoare activități legate de gestionarea bunurilor. De asemenea, condamnată este obligată să restituie integral prejudiciul material tuturor celor 12 victime. După ce va executa pedeapsa în închisoare, ea va fi expulzată oficial din Republica Moldova.