Elevii din Republica Moldova care vor fi nevoiți să-și schimbe școala în urma reorganizării instituțiilor de învățământ vor primi un ajutor financiar în valoare de 1.000 de lei pentru doi ani academici (nouă luni). Guvernul Republicii Moldova a aprobat astăzi, 24 iunie, o hotărâre în acest sens.
Potrivit ministrului educației și cercetării, Dan Perciun, circa 1.328 de elevi urmează să beneficieze de cei 1.000 de lei. Banii urmează să fie acordați elevilor din septembrie 2026.
Familiile care recepționează această alocație lunară o pot utiliza așa cum consideră ei necesar pentru a-și acoperi anumite cheltuieli aferente deplasării sau pentru a cumpăra materiale didactice, ghizdane sau orice altceva este necesar pentru copiii respectivi.
De asemenea, profesorii care se transferă sau se reangajează în contextul reorganizării instituțiilor de învățământ vor beneficia de transport gratuit spre noul loc de muncă. Măsura vizează personalul de conducere, cadrele didactice și personalul didactic auxiliar din instituțiile de învățământ primar, gimnazial și liceal reorganizate.
Totodată, potrivit proiectului, elevii cu dizabilități vor beneficia de transport indiferent de distanța până la instituția de învățământ, în funcție de necesitățile individuale.
În acest an, 57 de autobuze vor fi alocate școlilor pentru a asigura suplimentar transportarea a peste 1.000 de elevi, începând cu luna septembrie 2026.
În următorul an de studii, 73 de instituții de învățământ mici vor fi reorganizate. Unele vor deveni școli primare, altele școli-grădiniță primare sau doar grădinițe. Vezi în acest material lista acestora.





