Igor Grosu a adresat scuze după scandalul de la Moldatsa, unde a fost angajată verișoara Maiei Sandu, Anastasia Taburceanu, cu salariu de 120.000 de lei. Conform speakerului, premierul a ordonat o investigație internă minuțioasă.

Oficialul a precizat că situația a afectat imaginea guvernării. În același timp, potrivit lui, banii încasați de la întreprinderea de stat trebuie returnați.

„Este un caz ieșit din comun. Suferim cu toții. Ne-a afectat imaginea. Cerem scuze pentru acest incident. Prim-ministrul a ordonat o investigație internă foarte minuțioasă. Cum au fost deciziile de acordare a acestor sporuri, pentru ce performanță?”, a spus Igor Grosu jurnaliștilor.

Anastasia Taburceanu s-a pomenit în centrul unui scandal, după ce s-a aflat că era angajată la Moldatsa și primea leafă de circa 120.000 de lei lunar. Ulterior, ea a demisionat și a anunțat că va restitui banii încasați.