Proiectul privind unirea, înaintat de partidul Dianei Șoșoacă în Camera Deputaților și ajuns în Senatul român, este o provocare, consideră mai mulți deputați de la Chișinău. Unii dintre ei au punctat că decizia finală trebuie să aparțină poporului, pe când alții afirmă că Republica Moldova trebuie să rămână independentă și neutră.

Igor Grosu a dezvăluit că și-a telefonat colegi politicieni de la București, pentru a afla detalii despre inițiativă. Colegul său de partid, Adrian Baluțel, a menționat că unirea „trăiește în inimile oamenilor”.

Deputatul fracțiunii „Partidul Nostru”, Renato Usatîi, a ironizat subiectul. Conform lui, Moldova trebuie să își consolideze infrastructura și să mărească spațiul de la spitalul de psihiatrie, ca să fie suficient loc pentru anumite partide.

Ce au mai declarat parlamentarii, aflați din materialul atașat.

Propunerea legislativă inițiată de grupul parlamentar S.O.S. privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Documentul a fost transmis în Senat, după ce termenul pentru dezbateri în Camera Deputaților și vot final a expirat, iar drept urmare, documentul a fost considerat adoptat.

Decizia finală privind aprobarea documentului va aparține membrilor Senatului.