Președintele Maia Sandu a declarat pe 25 iunie că nu are cunoștință despre decizia CEDO care obligă Moldova să plătească companiei Seksimp Group SRL suma de 560.000 de euro (aproximativ 11 milioane de lei) și despre implicarea în acest caz a președintelui Curții Constituționale, Domnica Manole. La începutul lunii iunie a acestui an, s-a aflat că Manole a fost parte a colegiului de judecători care a luat decizia ce a dus ulterior la pierderea procesului de către țara noastră la CEDO, însă șefa statului susține că a auzit pentru prima dată despre acest lucru.

„Nu știu nimic despre acest caz. Avem mai multe cazuri la CEDO, dar eu aud pentru prima dată despre acest caz specific”, a declarat Sandu în cadrul emisiunii În Profunzime de la ProTV.

Referitor la inițiativa discutată de mult timp de a obliga judecătorii care au contribuit la pierderea Moldovei la CEDO să participe la plata compensațiilor, președintele a subliniat că o astfel de lege ar contraveni standardelor internaționale. „Legea prevede că un judecător poate fi sancționat pentru o decizie luată cu intenție rea, dar acest lucru trebuie dovedit. În caz contrar, judecătorul are dreptul la eroare și nu poate fi restricționat prin astfel de măsuri. Soluția constă în a avea oameni cinstiți în sistem, care să se orienteze pe practica CEDO, pentru a nu repeta greșelile din trecut”, a subliniat președintele.

Sandu a adăugat că la CEDO sunt încă multe cazuri din Moldova, așa că „facturile vor continua să vină”. „De aceea, trebuie să insistăm pe reforma justiției”, a concluzionat ea.

Amintim că pe 4 iunie CEDO a obligat Moldova să plătească companiei Seksimp Group SRL suma de 560.000 de euro (aproximativ 11 milioane de lei). Compania solicita aproape 1 miliard de euro ca despăgubire. Conflictul este legat de executarea unui contract de închiriere, după care bunurile companiei au fost confiscate și vândute la licitație. Ulterior, s-a aflat că colegiul de judecători al Curții de Apel, care în 2012 a respins plângerea companiei Seksimp Group și decizia căreia a fost ulterior confirmată de Înalta Curte de Casație, a fost condus de Domnica Manole.

Liderul partidului „Democrația Acasă”, Vasile Kostiuk, după decizia CEDO, a cerut demisia Domnicăi Manole din funcția de președinte al Curții Constituționale. „Ea este vinovată de condamnarea Moldovei la CEDO. Moldovenii vor trebui să plătească 11 milioane de lei din buzunarul fiecărui cetățean”, a declarat Kostiuk.

Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.